Etkinlikler

2010 - 2011 EĞİTİM YILI
ÖZEL MAVİ BULUTLAR ANAOKULU

..OCAK AYI BÜLTENİ

 


KONULARIMIZ
Hayvanlar konusu ( karada,suda,havada yaşadıkları yere göre gereksinimler)
Doğamız konusu (bitkiler,sebzeler ve meyveler)
Kış mevsimi ile ilgili konumuz devam ediyor.
Enerji ve tasarruf haftası
HAYVANLAR
Çocuklara, hayvanlar isimleri en önemli özellikleri, hayvanların nelerinden yararlandığımız ve yaşadıkları yerlere göre hayvanlar konusu anlatıldı. Çevremizde gördüğümüz hayvanlar, çiftlik hayvanları, ormanda yaşayan hayvanlar, vahşi hayvanlar, evcil hayvanlar anlatıldı. Hayvanların nelerinden yararlandığımız etinden, sütünden, yününden ,gücünden yararlandığımız hayvanlar hakkında bilgiler verildi. Bazı hayvanların en önemli özellikleri (zürafanın boyunun çok uzun olması, kablumbağ’nın yuvasını sırtında olduğu ,kirpilerin en ufak bir ses duyduğunda o sesin sahibi kendisine zarar vermemesi için dikenlerini açtığı gibi..)konuşularak anlatıldı. Hayvanların yaşadıkları yerlere göre grupları , havada suda ,karda, hem suda hem karda yaşayan hayvanları özellikleri ile tanıtıldı. Hayvanlar konusu, eğitici CD’lerle ,kitaplarla ansiklopedilerle , bu konuda yapılan sanat etkinliği, Türkçe dil etkinliğinde anlatılan hikayelerle öğrencimiz Aslı’nın yaptığı sunum ve gittiğimiz ,tiyatro ile konu pekiştirildi.
ÖĞRENCİ SUNUMU
Aslı’nın sunumu “yaşadıkları yerlere göre hayvanlar” konulu sunumu hazırlamış olduğu slaytla arkadaşlarına anlattı. Renkli hayvan resimleri ile karada, suda yaşayan hayvanlar isimleri ve özellikleri hakkında bilgiler verildi. Hayvanların insanlara ne gibi faydalı ürünler verdiği anlatıldı.

 

 


TİYATRO
BU OYUNUN KUYRUĞU VAR
Yardımlaşmanın öneminin anlatıldığı tiyatroda kedi ile farenin birbirlerine karşı nasıl davrandığı anlatıldı.Yardımlaşmanın çok önemli bir davranış olduğu ,bize yapılan yardımların,iyiliklerin hiçbir şekilde unutulmaması gerektiğinin önemi vurgulandı.Yapılan iyiliğin karşısında teşekkür etmenin gerekli olduğu, tiyatroda kedi ve fare tarafından bizlere anlatıldı.
DRAMA
Stajyer öğretmenlerimiz hayvanlar konulu drama yaptılar.Kelebek, tavşan, ayı, arı kostümleriyle drama gerçekleştirildi. Kelebeğin oluşumu özellikleri, tavşanların sevdiği yiyecekler özellileri, ayının özellikleri nerde yaşadığı sevdiği yiyecekler, arının özellikleri bize bal yaptığı balın bizim için ne kadar faydalı bir besin maddesi olduğu drama da çocuklara eğlenceli bir şekilde anlatıldı.
DOĞAMIZ
Doğamız konusun da çevremizde gördüğümüz canlılar, canlıların çeşitleri nelere ihtiyacı oldukları anlatıldı. Canlıların üç çeşit olduğu insanlar , hayvanlar, bitkiler.Canlıların havaya ,suya toprağa güneşe ihtiyaçlarının olduğu konusunda bilgiler verildi.Bitkilerin çeşitleri çiçekler,sebzeler,meyveler konusu anlatıldı. Sebze ve meyvelerin yararları nasıl yetiştirildikleri anlatıldı.
KIŞ MEVSİMİ
İçinde bulunduğumuz mevsimin kış mevsimi olduğu kış mevsiminin özellikleri tekrar edildi. Giysilerimizde ,yiyeceklerimizde, hayvanlarda,bitkilerde olan değişiklikler tekrar edildi. Her sınıfta yapılan farklı proje çalışmalarıyla kış mevsimi desteklendi.
ENERJİ TASARRUF HAFTASI
Çocuklara tutumlu ve tasarruflu olmanın doğru bir davranış olduğu tutumlu çocuk olmanın önemi anlatıldı.Kullandığımız her şeyi ihtiyacımız kadar kullanmamız gerektiği buna tutumlu olmak denildiği kullandığımız her şeyin ihtiyacımızdan çok fazla kullanmaya savurganlık denildiği anlatıldı.Savurgan olmanın yanlış bir davranış olduğu konusu üzerinde duruldu.

 


TÜRKÇE DİLİ ETKİNLİĞİ
Konularımızla ilgili tekerleme,şiir,parmak oyunu,şarkılar söylendi.Zaman zaman konularımızla ilgili bilmeceler soruldu.Konularımızın daha iyi pekişmesi için her gün Türkçe dili etkinliğinde konuyla ilgili sohbet edildi.
OKUNAN HİKAYELER
Toğinin süprizi
Kurt ile karga
Benim canım kumbaram
Artık daha dikkatli kullanacağım
Artık canım sıkılmıyor
Hayvanları koruyalım
KAVRAMLAR
Doğru-yanlış
Renk kavramı(mor,mavi,kırmızı)
Mutlu-mutsuz
Sıcak-soğuk
PROJLER
Kış projesi
Hayvanlar projesi
İNGİLİZCE ETKİNLİĞİ
HAYVANLAR ( ANIMALS)(4-5-6 yaş)
Cat: kedi Bird:kuş
Dog:köpek Dankey:eşek
Duck:ördek Lion:aslan
Sheep:koyun Snake:yılan
Cow:inek Giraffe:zürafa
Rabbit:tavşan Mankey:maymun
Bee:arı Bear:ayı
Crocodile:timsah Chicken:tavuk

 

 

 


6 YAŞ
I like play dog
I like play rabbit
Give me your pencil?( kalemi verir misin ?)
Give me your book?( kitabı verir misin?)
Can you help me?( bana yardım eder misin?)
Do you understand me? ( beni anladın mı ?)
-Yes I do .
-No I don’t.
BİLİŞSEL GELİŞİM ETKİNLİĞİ
*Dikkat çalışmaları yapıldı.( iki resim arasındaki fark bulmaca çalışmaları, nesneler arasında istenileni bulma çalışması yapıldı.)
*Nesneler arasında ilişki kurma çalışmaları yapıldı.
*Görsel algılama çalışmaları( resimde istenilen olu izleme çalışmaları yapıldı.)
*Öncesi ve sonrası olayları gözlemleme çalışmaları yapıldı.
MATEMATİK ETİKİNLİĞİ
Nesneleri sayma çalışmaları yapıldı.(4,5,6 yaş)
Nesneler ile toplama işlemleri yapıldı.(6 yaş)(artma- çoğalma)
Ritmik olarak 1’den 50’ye kadar sayma çalışmaları yapıldı.( 6 yaş)
Nesneler ile çıkarma işlemleri yapıldı.(6 yaş)(eksilme –azalma )
7 ve 8 rakamları verildi.( 6 yaş)
5 ve 6 rakamları verildi ( 5 yaş)
5 rakamı verildi.( 4 yaş)
Altıgen ve çokgen şekilleri öğretildi. ( 6 yaş)
SES ÇALIŞMALARI DİL VE ANLATIM BECERİLERİ
“O” sesi verildi. ( o sesi ile başlayan kavramlar verildi.)
Örnek:olta, otobüs
“Ö” sesi verildi.( ö sesi ile başlayan kavramlar verildi.)
Örnek:ördek ,örümcek
Tahtada resimler ile kavram bulmaca çalışmaları yapıldı.( o,ö)
Çalışma sayfacıkları ile desteklenmiştir.( o,ö)
Kelime oyunu oynandı.

 

 

ÇİZGİ ÇALIŞMASI ( yazı çalışması )
Tahtada çizgi çalışması yapıldı.
Çalışma sayfacılığıyla çizgi çalışmaları yapıldı.
Kesik çizgileri tamamlama çalışmaları yapıldı.
Kesik çizgileri birleştirme çalışması yapıldı.
Dikey,yatay,eğik çizgileri verildi.
Not: çocuğunuzun doğru kalem tutmasına dikkat ediniz.
SANAT ETKİNLİĞİ
Ocak ayındaki konularımızın daha iyi çocuklar tarafından anlaşılabilmesi için konular sanat etkinliği ile pekiştirilmeye çalışıldı.
Kullanılan teknikler ise;
Boyama tekniği
Katlama tekniği
Kesme yapıştırma tekniği
Artık materyallerle süsleme tekniği
DENEYLER
KATI-SIVI GAZ DENEYİ
Çocuklar ile birlikte buz kabına su konuldu ve buzluğa atılarak sıvı halindeki suyun buz haline dönmesi için bir süre beklendi.Buz haline dönüşmüş su çocuklar ile birlikte incelendi.Deneydeki amaç çocukların katı-sıvı maddeleri tanımalarıdır.
KUTUNUN İÇİNDE NE VAR DENEYİ
Kutunun içine bir takım nesneler konularak karton kutunun kısa kenarı çocukların ellerinin girebileceği büyüklükte yuvarlak şekilde kesildi. Çocuklar ellerini delikten sokarak nesnelere dokunarak neye ait olduğunu algılamaya çalıştı.Deneydeki amaç cisimlerin algılanmasında dokunmanın önemini kavrayabilme.
SAAT İNCELEME DENEYİ
Çocuklara zaman kavramı anlatıldı. Saatin içi incelenerek saat. Dakika, saniye kavramı hakkında bilgiler verildi.Yelkovan ve akrep gösterilerek konu çocukların seviyelerine indirgenerek anlatıldı.Çocukların tek tek saatin içini incelemeleri sağlandı.

 

 

 

RENKLİ BUZLAR
Çocuklara suyun katı ve sıvı halini daha eğlenceli olarak öğretmek amacıyla buzlar renklendirildi. Sıvı halde olan meyve suları şeffaf tabaklara konularak buzdolabında bir gün bekletildikten sonra renkli buz olmaları sağlandı.Çocuklarla renkli buzlar gözlemlenerek incelendi.
YANARDAĞ DENEYİ
Öğrencimiz Alperen’in annesi kimya öğretmeni Mümine Hanım, okulumuza gelerek 6 yaş grubuna mesleğini tanıttıktan sonra çevremizde olan olayları daha iyi kavrayabilmemiz için deneylerin önemini vurgulandı.
Yapılan Deneyler: limondan pil yapımı, havanın genleşmesi,yanardağ deneyi.
Limonata pil yapımı:Limonlar, ataç,raptiye tel ile düzende kurularak ,limonun pil görevi yapması sağlandı ve bu işlemin sonucunda ampül yandı.
Havanın genleşmesi:Deney tüpünün altında yanan mum ile tüpün ısınarak içindeki havanın genleşmesi sağlandı.Genleşen hava ile tüpün ağzına takılan bolunun şişmesi sağlandı.
Toprağın içi açılarak kesilen pet şişe içine yerleştirildi. Pet şişenin içine sıcak su, bir miktar deterjan, gıda boyası ve en son konulan sirke ile yanardağ patlaması günümü oluşturuldu.Yaptığı deneyler ve meslek tanımından dolayı Mümine Hanıma çok teşekkür ederiz.
BİTKİ YETİŞTİRME (MİNİK KELEBEKLER SINIFI
Öğrencilerimizin, bitkinin yetişme evrelerini daha iyi öğrenebilmeleri için fesleğen,roka,dereotu tohumları ekildi.Bitki yetiştire sürecinde bitkilerin köklenmesi, büyümesi gözlemlenerek incelendi.Bitkilerin bakımı, sulaması, çocuklarla beraber gerçekleştirildi.
MUTFAK ETKİNLİĞİ
PATATES SALATASI ( ÇALIŞKAN ARILAR SINIFI)
Çocuklarla patates salatası yapıldı. Salatanın içine konulan malzemeler çocuklara tanıtıldı. Malzemeler patatesle karıştırıldı.Çocuklarla afiyetle yedik.


KEK YAPIMI( SEVİMLİ KELEBEKLER)
Çocuklarla kek yapımında ,parça-bütün ilişkisi kurabilmeleri farklı tatları tanımaları ,el becerilerini geliştirmeleri ,birlikte uyum içinde hareket etmeleri amaçlandı.Kek malzemeleri çocuklara tanıtıldı.Çocukların etkin katılımları ile malzemeler karıştırılarak yapıldı.Kek piştiğinde afiyetle çocuklar yediler.
VELİ SUNUMU
Öğrencimiz Ayşe Nisa’nın annesi Modelist Nilüfer Hanımefendi okulumuza gelerek çocuklara mesleğini tanıttı.Giydiğimiz giysilerin onlar tarafından tasarlanarak, oluşturulduğunu anlattı.Giysi seçimlerimizde sağlığımız açısından dikkat etmemiz gereken konular hakkında bilgiler verdi.Giysilerimizin yapımında kullanılan kumaş ve iplerin oluşum aşamalarını anlattı.(Pamuk aşamasından,fabrikaya götürülerek ip ve kumaş olmasının aşamaları)
ÜLKE TANITIMI
Emine öğretmen, yaşadığımız güzel ülkemiz Türkiye’yi bizlere hazırlamış olduğu slayt ile anlattı.Türkiye’nin sahip olduğu bölgeleri, özellilerini, hava şartlarını, bölgelerde yetiştirilen besin ürünleri, hakkında bilgi verdi.Ülkemizin dünya üzerinde konum olarak çok önemli bir yerde olduğu ,doğal zengin kaynaklarının da diğer ülkelerden fazla olduğu anlatıldı.
DEĞERLER VE EĞİTİMİ
İhtiyaçlarımızı karşılarken etrafımızdaki nesneleri çok dikkatli ve israf etmememiz gerektiği anlatıldı.
Elektrik ve suyu idareli harcamalı,yemeğimizi bitirmeli, kıyafetlerimizi düzgün kullanmamız önemli olduğu vurgulandı.
Özellikle çocukların; yemediği yemeği ve giymediği kıyafeti alamayan arkadaşları olduğu hatırlatıldı.Evimizdeki ve okulumuzdaki her eşyanın korunması gerektiği üzerinde önemle duruldu.
 

 

 


ŞARKILAR-ŞİİRLER

Kış Baba TURŞU
Aaa çok ayaz Ha ha hapşu
Bura ayaz,şura ayaz Annem kurdu turşu
Aaa kış baba! Salatalık,domates,patlıcan
Bize olmuş akraba Ona bayılır amcam
Kış baba kış baba Amcam takar gözlük
Yaşa,yaşa çok yaşa Elinde taşır sözlük
Bahçemiz çayır,çimen günlük
A
Alfabenin ilk harfiyim
Annemin ilk bebeğiyim
Baba da iki tane
Dünya da bir tane
Söyle bakalım benim adım ne ? HAYDİ BİLİNİZ
İşte senin adın aaa… İki uzun kulağım
Her fısıltıyı duyar
HAYVANLARI SEVELİM Keskin güçlü dişlerim
Doğar, büyür, ölürler küçük bir kuyruğum var
Duyar,görür,koklarlar Haydi haydi biliniz
Konuşmayı bilmezler Çok kolay bir adım var
Ama bizi anlarlar Bilemezseniz adımı
Darılırım çocuklar
Sevelim hayvanları Ben havucu çok yerim
Koruyalım onları Lahanayı severim
Korkusuz yaşasınlar Yokuşu hızla çıkar
Huzur bulsun canları İnişi güç inerim
Haydi haydi biliniz
MEYVELER Çok kolay bir adım var
Hepsinde başka bir tat Bilemezseniz adımı
Haydi yıka ağzına at Darılırım çocuklar
Kimi,ekşi kimi tatlı
Elma,portakal,nar
Annem akşamları bize soyar
Vitamin yemek isteyen var mı ?

 

 

KARDAN ADAM YAPALIM

Kardan adam yapalım
Burnuna havuç takalım
Üşüyor bu havada
Boynuna atkı saralım
Kardan adam yapalım
Gözüne kömür takalım
Üşüyor bu havada
Şapkayı giydir başına
Kardan adam gülüyor
Öğretmenimiz geliyor
Bitti artık işimiz
Çok güzel oldu bahçemiz


BALIKLAR
Şaşıyorum ben size, mini minicik balıklar
Hava buz gibi soğuk, üşümez misiniz balıklar?
Balıklar balıklar balıklar
Balıklar balıklar balıklar
Eliniz yok ayağınız yok ne güzel yüzersiniz
Gözünüz hiç kapanmaz, uyumaz mısınız balıklar ?
Balıklar balıklar balıklar
Balıklar balıklar balıklar

 

 

 

 

 

 

 

BU AY DOĞAN MAVİ BULUTLAR ÖĞRENCİLERİCAFER EREN
01/01/2005

 

 

BURAK YÜKSEL
12/01/2007

 


  Ziyaretçi Defterimiz

   

  * MİLLİ EĞİTİM MÜFREDATI

  * OKUL ÖNCESİ HAZIRLIK   

  * DEĞERLER EĞİTİMİ 

  *ROBOTİK KODLAMA

  * FEN VE DOĞA ETKİNLİKLERİ    

  *  İNGİLİZCE  

  * MATEMATİK  

  * MÜZİK  

  * HALK OYUNLARI 

  *JİMNASTİK

  * SOSYAL ETKİNLİKLER

  * YAŞ GRUPLARINA GÖRE SINIFLAR 

  * SABAH KAHVALTISI -ÖĞLEN YEMEĞİ -

     İKİNDİ KAHVALTISI - EKSTRA ÖĞÜN

  * SINIF ÖĞRETMENLERİ   

  * SERVİS -ULAŞIM 

  * MODERN SAĞLIKLI BİR ORTAMDA EĞİTİM  

  * BAHÇE ETKİNLİKLERİ

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

                     ''2000'den günümüze okul öncesindeyiz...''                        

                 2019-2020 YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM DÖNEMİ             KAYITLARIMIZ BAŞLAMIŞTIR...

   

   

    2014, 2015, 2016, 2017 (Ocak-Şubat)  doğumlu olan çocuklarımız kayıt edilir.

   

   2019-2020 YENİ DÖNEM KAYITLARIMIZ DEVAM EDİYOR!!! 

   

   

         MİLLİ EĞİTİM MÜFREDATI,

        

        OKUL ÖNCESİ HAZIRLIK,

    

     DEĞERLER EĞİTİMİ,

   

   İNGİLİZCE,

   

  ROBOTİK KODLAMA,

   

  ATÖLYE ÇALIŞMALARI,

   

  AKIL OYUNLARI,

   

      FEN-DOĞA ETKİNLİKLERİ, 

   

  YAZ OKULU,

   

    SOSYAL ETKİNLİKLER,  

   

   BİLİŞSEL ETKİNLİKLER,

    

  KONU DESTEKLİ GEZİLER ,

    

    BAHÇE ETKİNLİKLERİ,

   

  YAŞ GRUPLARINA GÖRE SINIFLAR,

    

  SINIF VE BRANŞ ÖĞRETMENLER,

   

  KAPALI VE AÇIK OYUN SALONU,

   

    OYUN VE ETKİNLİK ODALARI...

   

   

   

     

   

   

     * İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAĞLIK A.Ş İLE ANLAŞMAMIZ VARDIR.

   

   * TÜRK HAVA KURUMUNDAN ÖĞRENCİ KABUL EDİLİR.

   

   

    
ÖZEL MAVİ BULUTLAR ANAOKULU | Site haritası | Web tasarım Dorux.Net